větrné elektrárny

Výroba energie z větru se stává standardním konzervativním investičním oborem

Podíl obnovitelných zdrojů energie v Evropské unii roste. Tento růst lze přičítat nejen politice EU podporující zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a odklon od fosilních paliv, která jde ruku v ruce s naplňováním závazků dohody Green Deal, ale i zvyšující se odpovědností k životnímu prostředí ze strany producentů a spotřebitelů.

--- Daniel Barč, ettecapital.com

Dynamicky rostoucí odvětví výroby energie z OZE

 

Významný nárůst zaznamenává v poslední době právě výroba a spotřeba energie z OZE. V roce 2019 se z větrných a fotovoltaických elektráren vyrobilo 18 % (569 TWh) evropské elektřiny, zatímco z uhlí jen 15 % (469 TWh). Před pěti lety přitom výroba z uhlí dvakrát převyšovala výrobu z větru a ze slunce. V posledních letech dochází navíc ke zvyšování účinnosti a poklesu cen hlavních komponentů, což činí z tohoto technologického oboru zajímavou příležitost, která přestává být závislá na veřejné podpoře a stává se standardním konzervativním investičním oborem.

 

Skupina ette staví větrnou elektrárnu v Polsku

 

Aktuálně pracujeme na výstavbě větrného parku Waganiec s 11 turbínami  o špičkových výkonnostních parametrech v oblasti Kujavska ve středním Polsku. Dodavatelem turbín je renomovaný dánský výrobce Vestas. Kvalita větrných projektů je dána primárně kapacitou větrného proudění v dané lokalitě. Projekt Waganiec disponuje špičkovými výkonnostními parametry, kdy počet hodin využitelného větrného proudění dosahuje 3 250 hodin ročně, což z něj činí velmi nadprůměrný projekt. Zahájení zkušebního provozu očekáváme v druhé polovině roku 2022.

 

Větrné elektrárny by měly vznikat tam, kde to má smysl, tedy v místech se stabilním prouděním vzduchu, abychom zabezpečili kontinuální dodávky elektřiny, a proto velmi pečlivě vyhodnocujeme lokality pro jejich umístění.

 

Investice s vyšším smyslem

 

Zelená energie přináší slibné investiční příležitosti. Ekologické dluhopisy obecně jsou skvělou příležitostí, jak zúročit své úspory a zároveň přispět k ochraně životního prostředí. Z přírody si bereme více, než je schopna produkovat a obnovovat. Ještě do sedmdesátých let nám planeta poskytovala více, než jsme potřebovali. Poté naše globální spotřeba začala růst takovým tempem, že aktuálně lidstvo spotřebovává více zdrojů, než kolik je planeta během roku schopna obnovit. Žijeme na ekologický dluh a „okrádáme“ další generace. Větrné elektrárny šetří nejen spotřebu uhlí, ale snižují také množství CO2 vypouštěného do ovzduší.

 

 

Tento článek vyšel v Magazínu Colors of Finance  (Jaro 2021)

Štítky

Připíchnutý článek Investice

Přečtěte si také

MetLife za 30 let působení na českém trhu vyplatila svým klientům přes 4,5 miliardy korun

finance / / 23. 09. 2022

Petr Bartoň: Reality jsou sázkou na jistotu i v době vysoké inflace

finance / rozhovory / / 30. 08. 2022