mrakodrap

Dluhopisová korekce ještě pravděpodobně zdaleka neskončila

Výnos do doby splatnosti vůbec nejsledovanějšího dluhopisu – amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností (10-year US Treasury Bond) – dosáhl historického minima na úrovni 0,5 % v srpnu loňského roku.

--- Michal Stupavský, CFA Investiční stratég Conseq Investment Management

Vzhledem k tomu, že tržní ceny dluhopisů a dluhopisové výnosy do doby splatnosti se pohybují protisměrně (když jedno roste, druhé klesá a naopak) v srpnu loňského roku dosáhla tržní cena tohoto dluhopisu historického maxima. Od tohoto okamžiku začal výnos do doby splatnosti poměrně strmě růst. Na konci loňského roku byl na úrovni 0,9 %. Na začátku letošního roku růst tohoto výnosu do doby splatnosti pokračoval. Zatím vzrostl o 0,64 procentního bodu a jeho aktuální úroveň činí 1,55 %.

graf

Dluhopisové výnosy do doby splatnosti začaly obecně růst na konci loňského roku s tím, jak se začaly plošně aplikovat vakcíny proti koronaviru. Díky tomu se výrazně zlepšil ekonomický výhled. Navíc klíčové centrální banky stále provádějí kvantitativní uvolňování – tištění peněz – v bezprecedentním měřítku a také fiskální politiky hlavních ekonomik jsou stále extrémně uvolněné. Konec konců například v USA je aktuálně v konečné fázi schvalovacího procesu fiskální balíček v objemu 1,9 bilionu dolarů. V důsledku tohoto nastavení měnových a fiskálních politik a potažmo výrazně zlepšeného ekonomického výhledu globální ekonomiky začaly prudce růst inflační očekávání. Ty se přitom jak v USA, tak i v eurozóně dostaly na desetiletá maxima, měřeno dle inflačních swapů. A právě na očekávanou inflaci jsou dluhopisové výnosy do doby splatnosti a potažmo tržní ceny dluhopisů extrémně citlivé.

 

Domnívám se, že by měl růst dluhopisových výnosů do doby splatnosti pokračovat také v následujících měsících, neboť reálné inflačně očištěné dluhopisové výnosy do doby splatnosti jsou stále hluboko v záporu. Dokud se nedostanou zpátky do pozitivních hodnot, kapitál investorů držících dluhopisy bude v reálném vyjádření i nadále klesat. Celkově se proto domnívám, že přestože od začátku roku dluhopisové trhy dle nejširšího globálního dluhopisové indexu Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond ztratily již 4 %, dluhopisová korekce ještě pravděpodobně zdaleka neskončila. Rizikem tohoto negativního dluhopisové scénáře je samozřejmě možnost, že klíčové centrální banky, především Fed a ECB, by se po vzoru Bank of Japan mohly rozhodnout implementovat politiku kontroly výnosové křivky (YCC – yield curve control), což by v praxi znamenalo explicitní cílování dluhopisových výnosů do doby splatnosti a neomezené kvantitativní uvolňování.

 

Štítky

Čtyřka

Přečtěte si také

Petr Krajcigr: Vyhrávám díky perfektním vztahům s klienty. V krizi je důležitý klid a selský rozum

finance / rozhovory / / 25. 08. 2022

František Michalovích: Filozofií našich fondů je dlouhodobé investování

finance / rozhovory / / 14. 09. 2022