větrná elektrárna

Čtyřicetimilionová injekce i nová větrná elektrárna. Fond WATT & YIELD ze skupiny Portiva hlásí rekordní čtvrtletí

Během druhého letošního kvartálu přilákal butikovaný fond kvalifikovaných investorů WATT & YIELD řadu nových zájemců, kteří do něj celkem vložili přes 40 milionů korun. Peníze využil mimo jiné k rozšíření svého portfolia zařízení na výrobu elektrické energie, to když se stal vlastníkem Větrného parku Drahany na Prostějovsku. Fond, který je součástí brněnské investiční skupiny Portiva, aktuálně spravuje aktiva za více než 330 milionů korun.

--- euro.cz

V kanceláři fondu kvalifikovaných investorů WATT & YIELD se v poslední době dveře rozhodně netrhnou. Do subjektu, jenž spadá pod českou skupinu Portiva podnikatelky Ivy Šťastné, přiteklo během letošního druhého čtvrtletí ze strany nových investorů přes 40 milionů korun – tedy dost na to, aby se v daném ohledu daly uplynulé tři kalendářní měsíce považovat za rekordní.

 

Hodnota aktiv, které fond spravuje, tak navíc rázem překonala hranici 330 milionů, přičemž v průběhu sledovaného období přinesl svým lidem zhodnocení investic ve výši 1,5 procenta.

 

Ve snaze dosáhnout vytyčeného celoročního cíle, jímž je šestiprocentní čistý výnos, se pak fond v nedávné době odhodlal k poměrně významnému rozšíření vlastního portfolia. To nově obsahuje rovněž elektrárnu Větrný park Drahany, jež se nachází nedaleko Prostějova a v blízkosti jiného zařízení podobného druhu, které skupina spravuje.

 

„Aktuální rozšíření portfolia je plně v souladu s naší dlouhodobou strategií zaměřovat se primárně na obnovitelné zdroje energie,“ uvedl manažer WATT & YIELD Martin Hubík. „Díky své rezistenci vůči hospodářským výkyvům a garantovaným výkupním cenám elektrické energie se jedná o správnou cestu k naplnění dlouhodobého cíle fondu. Jako výhodu vnímáme i lokalitu nového zdroje poblíž další z našich elektráren, což nám umožní využít i jistý synergický efekt při správě obou zdrojů,“ dodal.

 

Zmíněný přírůstek přitom nemá být zdaleka tím posledním, který bude spadat do majetku brněnské finanční skupiny. Avšak pro to, aby se počet fondem spravovaných zařízení na výrobu zelené elektřiny mohl v budoucnu opět navýšit, respektive aby se fond mohl na vzniku dalších takových elektráren přímo podílet, musejí nejprve nastat ty správné legislativní podmínky. „Dojde-li ke schválení nového rámce podpory pro budování dalších obnovitelných zdrojů, chceme se nové výstavby účastnit,“ ujistil výkonný ředitel Portivy Pavel Svoreň.

 

Na možné zavedení takzvané solární daně a kontroly přiměřenosti podpory výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů je skupina dle Hubíka připravena: „Potenciální změny jsou již zohledněny v hodnotě aktiv, takže jejich případné schválení dlouhodobý cíl fondu nijak neovlivní.“

 

Od energetiky po trh s ojetinami

Portiva coby investiční skupina brněnské podnikatelky Ivy Šťastné vznikla v roce 2018. Tím však došlo jen k zastřešení aktiv jiných společností, v nichž společně s ostatními akcionáři držela podíl – zejména v oblasti energetiky a realit. Počátky energetického byznysu se pak datují do poloviny devadesátých let dvacátého století. Kromě toho je však skupina aktivní rovněž na poli private equity a financí.

 

V roce 2019 Portiva zainvestovala například do tuzemského startupu Carvago, který se zaměřuje na internetový prodej ojetin. V návaznosti na to se pak prostřednictvím svého technologického holdingu EAG stala novým vlastníkem jiného významného českého hráče v tomto oboru, a sice společnosti Cebia, která pro změnu vozy z druhé ruky prověřuje.

 

Celkově skupina na konci loňského roku spravovala nekonsolidovaná aktiva v hodnotě 6,4 miliardy korun, evidovala 2,8miliardový obrat a dosáhla zisku EBITDA ve výši 290 milionů.

Štítky

Investice Čtyřka

Přečtěte si také

RAYNET míří na Colors of Finance

finance / / 25. 08. 2022

Konzervativní investice do nemovitostí jako správná odpověď na nejistotu a inflaci

finance / / 02. 09. 2022