Přes globální pandemii Covid-19 a nejhlubší hospodářskou recesi od Velké deprese 30. let minulého století zatím v letošním roce zaznamenaly evropské korporátní dluhopisy investičního stupně velmi dobrou výkonnost, když je jejich index od začátku roku v plusu 0,9 %.
Atraktivitu korporátních dluhopisů jako třídy aktiv hodnotíme pomocí kreditních marží neboli kreditních spreadů, které indikují výnosovou prémii korporátních dluhopisů nad relativně bezrizikové úrokové sazby, tedy výnosy do doby splatnosti relativně bezrizikových vládních dluhopisů, případě sazby úrokových swapů.
Evropský index kreditních marží korporátních dluhopisů investičního stupně se před propuknutím globální pandemie v únoru pohyboval na mnohaletém minimu kolem 40 bazických bodů neboli 0,4 %. V tuto dobu proto byly evropské korporátní dluhopisy investičního stupně velice drahé neboli valuace velmi vysoké.
Kvůli globální pandemii poté index kreditních marží prudce vystřelil vzhůru s tím, jak tržní ceny korporátních dluhopisů padaly. Letošního maxima kreditní marže dosáhly v polovině března kolem úrovně 140 bazických bodů neboli 1,4 %. Tyto hodnoty se přitom pohybovaly výrazně nad úrovní dlouhodobého historického průměru na úrovni 80 bazických bodů (0,8 %). To indikovalo, že byly evropské korporátní dluhopisy investičního stupně v polovině března velice atraktivně oceněny.
Díky masivním fiskálním a především monetárním stimulům začaly tržní ceny korporátních dluhopisů od konce března silně růst, což mimo jiné kopírovalo vývoj na akciových trzích. S tím se pojil výrazný pokles indexu kreditních marží až k aktuální úrovni 57 bazických bodů, tedy 0,57 %. V tuto chvíli je tak index kreditních marží přibližně 20 bazických bodů pod úrovní dlouhodobého historické průměru, což by mohlo indikovat, že evropské korporátní dluhopisy investičního stupně již nejsou zdaleka levné.