Atraktivitu korporátních dluhopisů hodnotíme podle kreditních marží neboli kreditních spreadů, které udávají výnosovou prémii nad bezrizikové úrokové sazby. V případě evropských korporátních dluhopisů s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield) se jejich index průměrných kreditních marží na přelomu roku pohyboval kolem historických minim na úrovni 200 bazických bodů neboli 2 %.
V průběhu náběhu globální pandemie Covid-19 v únoru a březnu zaznamenala riziková aktiva včetně korporátních dluhopisů velice výrazné cenové poklesy, v jejichž důsledku index kreditních marží vystřelil až k úrovni 700 bazických bodů. Od konce března začaly ceny korporátních dluhopisů opět silně růst v návaznosti na masivní monetární stimuly klíčových centrálních bank v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou. Z toho důvodu začaly kreditní marže prudce klesat až k aktuální úrovni 327 bazických bodů.
Stále jsme tak více než 100 bazických bodů nad úrovní historických minim z přelomu roku, což by podle mého názoru mohlo indikovat, že by se kreditní marže mohly dále, byť pravděpodobně jen mírně, utahovat, a tržní ceny pokračovat v růstu. Byť je samozřejmě na druhou stranu také pravdou, že aktuální úroveň kreditních marží se již pohybuje pod dlouhodobým průměrem na úrovni přibližně 400 bazických bodů.